Carpark North – Phoenix


Warning: preg_match() [function.preg-match]: Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /var/www/shoutoutmusic.dk/public_html/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 1384

Warning: preg_match_all() [function.preg-match-all]: Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /var/www/shoutoutmusic.dk/public_html/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 700

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/shoutoutmusic.dk/public_html/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 707

Warning: preg_match_all() [function.preg-match-all]: Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /var/www/shoutoutmusic.dk/public_html/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 700

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/shoutoutmusic.dk/public_html/wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 707

Foto: Presse
Udgivelsesdato: 27-01-2014
Pladeselskab: Copenhagen Records

[yasr_overall_rating size=”medium”]

Det danske electro-rock band Carpark North, er efter fem år (uden at tælle opsamlingsalbummet med) tilbage med et nyt album, de har valgt at kalde Phoenix. Albummet skulle være udgivet sidste efterår, men grundet en masse inspiration, valgt Carpark North igen at gå i studiet for at starte fra bunden. Dette resulterede i et 12 numre langt album, som blandt andet indeholder duetter med Alphabeat’s Stine Brahmsen samt Nik & Jay.

Albummet starter stille ud med en intro til sangen Phoenix. Det kunne mest af alt minde om en hurtig presequel mellem seneste album og dette album, som en slags fødsels til dette album. Titelsangen Phoenix starter også hårdt ud og viser for alvor at Carpark North er tilbage med stærk lyd og stærk lyrik But this is the turning point that brings you back to life”.

Renegade er også en stærk sang på albummet Shout with me and hear the revolution beating. Drums leading towards a new world”Denne sang bliver udover en attituderig lyrik på kraftige beats, der minder en del om Nik og Jay’s #PæntNejTak.

Stærke duetter

Phoenix indeholder også duetter. Dette med sangere/sangerinder man måske ikke helt havde regnet med. Den ene er på sangen 32, med Stine Brahmsen. Den første duet nogensinde Carpark North har indspillet og selvom man ikke forbinder Stine med rock, så formår både band og sangerinde at blande det hele så godt sammen at det endda er en af de bedste sange på albummet. Ikke under at Carpark North lige nu er det eneste danske rock band der ligger i toppen på den danske hitliste.

En anden duet der er værd at fremhæve er sangen med Nik Og Jay. You’re My Fire er en af de sange på albummet der ikke er så kraftig i forhold til mange af de andre. Noget andet der skilder sig ud er at Nik Og Jay er mere fremtræden end Lau. Men sangen er fuldført og genial.

Carpark North er tilbage

Godt nok er Carpark North Elektro-rock, men alligevel så er det værd at nævne at den elektroniske lyd på dette album er mere fremhævet end på deres seneste albums. Nogen vil mene det er fedt, andre at der skal mere guitar på. Jeg mener det sidste, da det blandt andet giver mere fylde på en sang. Dog skal det nævnes at Carpark North med dette album for alvor er tilbage. Albummet indeholder dog knap så vellykket tekster og musik. Dette er blandt andet deres første single til albummet Army Of Open Arms, som er decideret kedelig at lyttelig og formår at køre i det samme igen og igen. Dog er mange af sangene fantastisk komponeret og har tekster der virkelig er værd at lytte til. Blandt disse er blandt andet titelsangen, Renegade og Better Off Alone.

Tracklist

1. Intro
2. Phoenix
3. 32 (feat. Stine Brahmsen)
4. Renegade
5. Just Like Me (feat. Søren Dahl Jeppesen)
6. You’re My Fire (Feat. Nik og Jay)
7. Better Off Alone
8. I Walk On
9. Copenhagen
10. Army Of Open Arms
11. One To Breathe For
12. Brothers

4.5 / 6 stars